chirurgul - leslie wolfe

Autor: Leslie Wolfe

Naționalitate: americană 

An apariție: 2023 (2025, la editura Litera, în colecția Buzz Books)

Titlu original: The Surgeon 

Nota mea: 4/5

Notă goodreads: 3.86

Număr pagini: 352

Gen carte:  thriller, mister, ficțiune

Leslie Wolfe este o autoare americană de thrillere, celebră pentru romanele sale pline de suspans și bazate pe cercetări ample legate de domeniul medical, psihologic sau tehnologic. Deși a scris mai multe romane, până acum doar Chirurgul a fost tradusă și în română. Bineînțeles că așteptăm și alte cărți traduse. Deși pot citi și în engleză (ba mai nou și în franceză), mă simt mai confortabil cu cărțile în limba română. 

Chirurgul este un thriller psihologic care explorează numeroase teme, cum ar fi universul medical, familia, relațiile extraconjugale, lupta pentru supraviețuire sau traumele din trecut. Personajul feminin principal este Anne Wiley, un medic chirurg de succes care la un moment dat vede pe masa sa de operație un bărbat din trecutul său. Pusă în fața unei decizii rapide, Anne știe că este posibil ca aceasta să aibă numeroase consecințe. Nu vreau să vă dezvălui însă mai multe. 

Pe alt plan al cărții, o avem pe Paula Fuselier, o femeie aspirantă la titlul de procuror și care are o relație cu un bărbat. Vreau să păstrez secretul legat de bărbatul cu care aceasta se vedea, însă vreau să zic că acest lucru va atrage numeroase răsturnări de situație și va bulversa vieți.Aflăm spre finalul cărții niste secrete din trecut, dar și identitatea bărbatului de pe masa de operație. Cine a fost el, ce legătură are cu Anne și de ce a făcut ea ce a făcut. Anne ascunde un secret, iar stilul in care a fost scrisă cartea mi s-a părut chiar interesant.

Cartea explorează povara vinovăției și apare de mai multe ori întrebarea „cat de departe ești dispus să mergi pentru a-ți face dreptate?” Ai fi dispus să faci orice, chiar și cu riscul de a-ți pierde dreptul de practică? Dintre toate personajele, cel mai mult mi-a plăcut de Ann. Ii admir puterea și tenacitatea, având în vedere că este medic chirurg (iar mie această specializare medicală mi se pare foarte dificilă, mai ales pentru o femeie).

Mi-a plăcut cartea, chiar a reușit să mă transpună cumva în pielea personajelor și mi s-a părut potrivită dacă doriți ceva interesant și rapid de citit. Nu mai zic că este potrivită și dacă sunteți în reading slump și doriți să reveniți la chef de citit. Mai multe nu știu dacă are sens să vă spun, ci doar să vă îndemn să o citiți.  De la mine a primit 4 steluțe pe Goodreads. Cred că a fost lectura de care aveam fix in acel moment. Chiar o recomand, în special iubitorilor de thrillere psihologice.

 

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.